Feeds:
Posts
Comments

Archive for September, 2011

You are not going to believe this…

Who on earth would pay $19.95 PLUS SHIPPING for this?  Seriously… enough caramel for 6-8 apples, a 6 oz bag of rainbow jimmies (what on earth are those?) STICKS, and bags and ties for wrapping.

What about the apples?  How are you going to make caramel apples if there are no apples?  If you know someone who likes to spend their money like a crazy person (this does not include blender buying husbands BTW)  please send them my way. MAVIS.WILL.GIVE.THEM.A.GOOD.DEAL.  I have all sorts of sticks, bags, extra candy and I don’t know what the heck rainbow jimmies are but I bet I can round-up some of those as well.

Alright… So if have seriously NEVER made a caramel apple before here’s how you do it for the low, low price of only $3.29. APPLES INCLUDED!

Buy/Pick or Glean a few apples.  Buy a bag of caramels.  And if you don’t have any stinkin rainbow jimmies then search your pantry for a jar of peanuts you picked up for free somewhere along the way.

Alright… Let’s get this party started.  Remove the wrappers from the caramels.  This is pretty important.  I don’t know about you, but I’m not too terribly fond of eating cellophane.

Chop the peanuts. Melt the caramels in the microwave.

Stab your apples with chopsticks.  Or… if you want to go the rustic route and like the taste of bark… Use sticks.

Dip apple in warm caramel.


Do you know how difficult it is to take a photograph while holding an apple?  On a scale of 1-10 I give it a 7.

Gently roll your apple in peanuts.

Place peanut covered caramel apples on a fancy cake stand you scored for free by having all the neighborhood ladies over for a Southern Living party in which they bought so much crap you earned something crazy like $300+ in free products.


Sit back and enjoy the fruit of your labor!

Read Full Post »

So far this morning I have collected eggs…

Baked 6 dozen cookies…

Whipped up a pasta salad…

And started tonight’s dinner in the Crock Pot…

I think it’s time for a nap. 😉

 

Z by Malouf GELLED MICROFIBER Gel Fiber Filled Pillow

Read Full Post »

A blender.

He bought his 16-year-old daughter a blender.

My sister (L.G.) asked if I bought her a vacuum to go with it.

I.Could.Not.Stop.Laughing.  It was so funny!

Quite simply… The Handsome Husband bought her a blender because she likes to make smoothies.


As sweet as that was… In my opinion it’s still weird to give a teenager a blender for their birthday. Did she ask for a blender? No. Do you think it ever crossed her mind that she would be gifted a $400 blender at the age of 16?  Or at any other point in her life?  I highly doubt it.

I’m not even going to go into the fact that I cannot believe the man spent 400 freakin dollars on a blender.  Nope.  Not gonna go there.  I won’t even make a list (and I like making lists) of all the things I could have done with that $400.  No,  I’ll show restraint.  Just this once.  Why?  Because it was a gift.    And it came from the heart.  And she really does love smoothies.

However I will say this… If you like the sound of heavy machinery grinding at decibels so loud hearing loss is imminent…Then this is the blender for you.  Holy Crap it is loud!

 
Blendtec 1,560-Watt Total Blender

Smoothies for Life! Yummy, Fun, and Nutritious!

Read Full Post »

Mavis Asks A Question…

The Girl Who Thinks She’s A Bird turned 16 over the weekend.  You will never believe (not in a million years) what the Handsome Husband bought her.  But please try and guess anyway… I’d like to know what you think an appropriate gift for a 16-year-old girl is.

Read Full Post »

href=”https://onehundreddollarsamonth.files.wordpress.com/2011/10/0291.jpg”>

Last weekend I flew to Boise.  If you would told me 1 year ago I’d be flying to Boise, Idaho on a regular basis…I would of asked you if you were on crack.

Boise.  Who new?  It’s like the coupon capital of the world.

Okay, here we go. Are you ready? I made 1 small purchase last week. LOL. I picked up 1 cantaloupe and 2 packages of ham steaks (I used 2 $2 off meat (manufacture) coupons from the Hamburger Helper deal at Albertsons) and paid only $5.35. That’s it. That’s all I bought!

When I arrived home there was a box from Amazon sitting on the counter. I totally forgot I had ordered Kashi fruit bars and cookies before I left with my Amazon gift cards I scored with Swagbucks! Woot! I don’t know about you, but I LOVE free food!

Speaking of free food, I also gathered a few tomatoes, beets, zucchini & eggs from the backyard garden yesterday. That’s it. That’s all I have to show you. I wish I had more.

Total spent this week: $5.35

Total spent year to date:$1,040.90

How did you do with YOUR grocery budget this week? Did you buy anything exciting? A box of Cheese Nips perhaps?


I think I can, I think I can, I think I can.

Read Full Post »

I started the week off with$23.88 in Albertsons gift cards from the the latest and greatest gift card promotion at Albertsons. So although the 2 chickens I picked up came to $7.87,  I didn’t have to pay to pay any money out of pocket. I used the gift cards instead instead of cash.

 

My total came to $8.77 for everything you see above.  I used a combination of left over gift cards, coupons & “Round Up” savings at Albertsons. I now have a remaining balance of $7.24 left to spend on the gift cards.  Woo Hoo!

Thanks to my Groupon credits. I only had to pay $3.52 oop for lunch at Fat Burger.

 

In a brief moment of insanity I paid $14.00 for 4 cupcakes.

Total Spent This Week $17.52

Total Spent Year To Date $1,058.42


Read Full Post »


This past week I sat down and  penciled out a game plan for the rest of 2011. I need to get serious if I hope to reach my goal of spending only $1,200 ($100 a month) on food/toiletries for 2011.

Here are 2 major items I still need to work out:

#1 Chicken. I have no chicken in my freezer (but plenty of pork, hamburger & hot dogs). We love chicken. How am I going to get chicken?

#2 Baking supplies. Flour.Sugar.Butter. I was up late one night and thought it would be a good idea to order a (free/Swagbucks) 25 lb sack of whole wheat BREAD flour off Amazon at 1 in the morning. Great! Now I’ll be chained to my stove baking bread all winter. Butter: My stock up price for butter is usually $1.67 a lb. Deals like that don’t come around to often. Sugar: I like sugar. How am I going to get loads of sugar in time for the holidays?

So there you have it. Those are my hurdles. If you have any suggestions please leave them in the comment section below. I would really appreciate it. 🙂

Obviously, the name of the game this past week was stock up if the prices were low… Otherwise, Stay home and shop the pantry.

I was near a Walmart last week so I decided to head in and put a few coupons to good use. I used my $1/1 Simply Orange/Lemonade {NLA} coupons and scored FREE juice, picked up 2 FREE Renuzits (plus overage), 2 boxes of BenGay (remember those $5/1 coupons that were available a while back?), 2 containers of Reach Floss (plus overage) and a few bananas to soak up the overage after tax. I paid $.67 for everything you see above.

If you look closely at the receipt you will notice my subtotal is actually negative $.64 cents. Saweeet! I had to pay tax on the non-food items and ended up having to pay $.67 oop.

I ran into Fred Meyer to pick up 1 gallon of milk and noticed about 20 or so gallons marked down to $1.59 a gallon! The purchase by date was 9/16 so I have NO IDEA why they were marked down. I picked up 4 gallons and then proceeded to use my (3) $2 off coupons (from my rewards card rebate) on all the other items you see above.$2 off school supplies, $2 off bread, $2 off health & beauty… So really I ended up only paying for the 4 gallons of milk plus a little extra in tax for my non-food purchases. $6.66 oop.

Shopping for free food at Albertsons this week was easy peasy. We have a major landscaping project slated for this fall so I decided to take advantage of the buy $100 in gift cards and receive a $10 Albertsons gift card promotion. It was a no brainer to me. I picked up $400 in Home Depot gift cards and received $40 in Albertsons gift cards.

This morning I headed on down to Albertsons and picked up a few double coupon deals. I did 4 transactions using (3) $.75/3 Hamburger Helper coupons and after doublers paid $.50 for 10 boxes + earned 35 (x4) box tops + a $2 (x4) off meat catalina coupon. I paid $.50 a bottle for the Garnier after doublers. I paid $1.00 for 10 boxes of Betty Crocker Scalloped potatoes after using 5 $.50/2 coupons + doublers and I also used my save $1.00 on Nabisco cookies WYB milk coupons and paid $6.18 for 2 gallons of milk. Bananas were $1.60.

I spent $16.12 out of my $40 in Albertsons gift cards, earned 140 box tops for my local elementary school and came home with $8 in meat catalinas. 🙂 Not too shabby if you ask me.

Total Spent This Week $7.33

Total Spent Year To Date $1,035.55

Read Full Post »

Older Posts »